•  

  بعد از پرداختن به اصول اولیه ی  Vray برای نور پردازی در اسکچاپ من قصد دارم که با توضیح دادن و نمایش تنضیمات مختلف برای بافت ها و مصالح Vray قدمی به جلو بردارم.

  باید اعتراف کنم که این قسمت برای ایجاد و مسلط شدن در رندر های Vray سخت ترین بخش است. من خود بسیار روش صحیح و خطا را آزموده ام و همیشه حس کرده ام که به دیگر بخش های آموزش هم محتاج شده ام. بیشتر این تکنیک ها  که مربوط به بحث Vray برای رندر گیری اسکچاپ است را از یکی از کاملترین بلاگ ها فرا گرفته ام ،منابع Vray اسکچاپ به وسیله ی Nomeradona، به یاد داشته باشید که مصالح هنگامی بهترین عملکرد را دارند که نورپردازی به صورت مناسبی صورت پذیرفته باشد.- یک تابش نور  مناسب می تواند راز یک رندر گیری عالی باشد.

  اگر توانسته باشید متوجه شوید من تصمیم گرفتم که فضای داخلی را با بافت های غنی کار کنم. من می توانستم با دیوار ها و سطوح ساده کار کنم اما برای استفاده از همه ی گزینه ها و لایه هایی که Vray در بر دارد، من با آجر، چوب، قالیچه و … کار کردم. با توجه به چیزی که گفته شد من باید در این قسمت 5 چیز را توضیح دهم:

  1. لایه ی شکست
  2. لایه ی انعکاس
  3. نقشه ی برآمدگی
  4. نقشه ی جابجایی
  5. مصالح دو وجهی Vray

  (به یاد آورید که در قسمت اول راجع به لایه ی تابنده صحبت کردیم)

  اکنون به سراغ شرح قسمت دوم می رویم

  وی ری اسکچاپ

  وی ری اسکچاپ

  وی ری اسکچاپ

  وی ری اسکچاپ

  آموزش ساخت متریال اسکچاپ

  آموزش ساخت متریال اسکچاپ 

  اینجا مثال های بیشتری از سطح های دارای برآمدگی را می بینید. آیا متوجه این نکته شده اید که من تقریباً به همه ی مصالح لایه های انعکاس افزودم؟

  آموزش ساخت متریال اسکچاپ

  آموزش ساخت متریال اسکچاپ

  متریال وی ری اسکچاپ

  متریال وی ری اسکچاپ

  متریال وی ری اسکچاپ

  متریال وی ری اسکچاپ

   

  فکر می کنم که کار به انجام رسیده است. ما همه ی سطح ها را پوشانده ایم و من آرزو می کنم که جزء به جزء آن برای شما مفید باشد.

  اکنون ممکن است بعضی در این مرحله کار را متوقف کنند اما کسی که مرا می شناسد می داند که ملکه ی فتوشاپ هستم  (آه از این لقب افتخار آمیزم) من متوقف نمی شوم تا آن که با فتوشاپ کار کنم و این دقیقاً کاریست که قصد انجام آن را دارم. هرچند برای رندر های Vray تنها به مقدار کمی اصلاح بسنده می کنم- بعضی level ها، curve ها و overlay ها. شما می توانید در این مورد با من در قسمت سوم: پردازش نهایی همراه باشید.

  این مطلب به طور اختصاصی از سایت http://maricardedios.com برای سایت اسکچاپر توسط عرفان نصر ترجمه شده است.

 • آموزش اسکچاپ برای استفاده از Vray قسمت اول: نورپردازی اصلی

  هرچند مطالب فراوانی برای فراگیری زیر و بم Vray  وجود دارد و یک کاربر هرگز نمی تواند ادعا کند که آن را به تمامی یاد گرفته ­است  اما محض بلاگ نویسی هم که شده من مقداری از سعی و کوشش­­های خود را برای شما به تحریر در­آورده­ ام.

  اگر شما آن­چه را که در گیف زیر می­ بینید دوست داشته باشید (واقعاً امیدوارم این طور باشد) همراه من باشید. در این پست قصد دارم که مطلبی جامع پیرامون ساخت فضای داخلی معاصر روستیک (روستایی) به اشتراک بگذارم. برای تازه­ کاران Vray هم مطمئناً این پست حاوی نکات ارزشمندی خواهد بود.

   

  برای بحث بهتر من تصمیم گرفتم تا این آموزش را به سه قسمت تقسیم کنم: (همچنین برای این که زمان بیشتری برای خود خریده باشم هاها)

  1.نور پردازی اصلی – گزینه­ ی Vray ممکن است در حالت کلی ما را دچار اضطراب کند اما نکته­ ای در این­جا وجود دارد و آن این که برای انجام یک کار مناسب و درخور به هیچ وجه نیاز به آن نیست که ما همه چیز را بدانیم.در این قسمت من پیرامون اصول دوربین Vray و تنظیمات محیط نرم افزار بحث خواهم کرد که شما آن را به صورت غافلگیر کننده ­ای شبیه عکاسی خواهید یافت.  متاسفانه من هنوز با چم و خم HDRI آشنا نیستم اما به شما چند راهنمایی می­کنم که برای فراگیری شیوه ی نور پردازی کافی باشد.

  2.مصالح و بافت­ها – Vray به این عنوان شناخته می­شود که نتیجه ای با واقعیت عکس-مانند را فراهم می­سازد. قسمت دوم به آن می­ پردازد که چطور می ­توان مواردی مثل انعکاس،  ناهمگونی، جابجایی و انکسار نور را افزود تا مصالح واقعی­ تر به نظر آیند!

  3.پردازش پایانی – رندر مناسب تر Vray با فتوشاپ نتیجه­ ی بهتری در پی دارد. قسمت سوم راجع به این بحث خواهد کرد که قدم­های اصلی برای هویت بخشی به مصالح خام شما چیستند.

  حال با این مقدمه به سراغ قسمت اول می رویم

  چرا از مصالح صرف نظر کنیم؟

  اگر قرار باشد تا بعضی موارد را قلم بگیریم این عمل مزایایی در پی خواهد داشت، در این مرحله از کار شما مصالح خود را تنظیم نکرده­ اید. از آنجایی که من در حال عقب­گرد هستم، بعضی از مصالح را حذف کردم تا  تمرکز بیشتر بر روی نور پردازی باقی بماند. اضافه بر این من قویاً پیشنهاد می کنم که هنگام رندر­های آزمایشی از بعضی از مصالح صرفه نظر کنید تا زمان رندر گیری را به شدت کاهش دهید.

  با کلیک بر روی دکمه­ ی رندر بدون عوض کردن چیز دیگری در ویرایش گزینه­ ها، چنین نتیجه­ ای به دست آوردم:

  آموزش وی ری اسکچاپ

  آموزش وی ری اسکچاپ

  اندازه­ ی خورشید قطعا بستگی به نظر خود شما دارد. به صورت پیش فرض این اندازه برابر با 1 می­ باشد.

  چطور است کمی نور اضافه کنیم ؟

  نور­های فراگیر هنگامی مناسب هستند که شما بخواهید نور کلی اتاق را تامین کنید، این می ­تواند نوری باشد که از پنجره تابیده یا می­تواند از منبع نور اصلی شما انتشار یافته باشد.

  نور­های IES برای نور پردازی محدود مفید هستند. شما می ­توانید فایل­های  IES را دانلود کنید که یک دایرکتوری با فرمت JPEG همراه با آن است تا شما قادر باشید ببینید که پس از رندر گیری، نور چگونه خواهد بود.

  این هم از نتیجه­ ی کار، یک صحنه ­ی با نور پردازی بسیار مناسب. اگر شما گمان می کنید که تصویر بیش از حد روشن است نگران نباشید. چرا که پس از قرار دادن مصالح بر روی همه ­ی سطوح، نور پردازی بهتر به نظر خواهد رسید. اگر شما به دنبال یک صحنه ی تیره تر و دراماتیک تر هستید، خود را برای تغییر مقادیر هر پارامتر با استفاده از اصول گفته شده آزاد حس کنید.

  منتظر باشید: قسمت 2 : مصالح و بافت ها

 • پلاگین اسکچاپ

  آموزش  و دانلود پلاگین TIG Slicer برای اسکچاپ

  مدل سازی پارامتریک همیشه یکی ار مشکلات کاربران بوده ولی میشه با چندتا پلاگین خیلی ساده بیشتر اون مدل ها رو تو اسکچاپ ساخت ، یکی از این م پلاگین ها که تو ساخت مدل های پارامتریک اسکچاپ و ساختن ابجکت های پیچیده کاربرد دراه همین پلاگین TIG Slicer هستش .

  پلاگین ها ، افزونه هایی کوچکی هستند که قابلیت های جدیدی به نرم افزار اسکچاپ اضافه میکنند   آموزش نصب پلاگین ها رو میتونید اینجا ببینید

  پلاگین TIG Slicer برای اسکچاپ

  این پلاگین فوق العاده با قطعه  قطعه کردن مدل های اسکچاپ در جهت های مختلف میتونه بهمون حالت جدیدی از مدل طرحی شده توسط خودمون رو ارائه کنه

  همچنین برای ساخت ماکت ، یا نمونه اجرایی خیلی از ابجکت ها میشه ز این پلاگین استفاده کرد  بعضی از شکل هایی که میشه به راحتی با این پلاگین ساخت روتو عکس های زیر میتونید ببینید

  همچنین این پلاگین به طور منظم قطعات لازم برای ساخت ماکت یا نمونه واقعی از مدلمون رو میده تا به راحتی پروسه ساخت رو هم طی کنیم  

  شما عزیزان میتونید پلاگین و آموزش کار با اون رو که توسط سایت اسکچاپر تهیه شده رو از همینجا دریافت کنید

   دانلود پلاگین TIG Slicer برای اسکچاپ

  فیلم آموزشی این پلاگین کاربردی

   

 • free download pachcopy for sketchup

  اگر شما تصمیم دارید یک کامپوننت را در یک مسیر منحنی کپی کنید با استفاده از این پلاگین تنها با چند کلیک ساده این کار راانجام خواهید داد ، همانطور که میدانید در اسکچاپ بصورت پیش فرض قابلیتی همچون دستور array در اتوکد وجود ندارد و شما تنها می توانید بر اساس محور مختصات و یا حول یک مرکز از دستور کپی استفاده کنید اگر خط منحنی شما از چند منحنی با خیز های مختلف تشکیل شده است شما دو راه برای کپی کردن کامپوننت ها دارید
  1- از دستور پلاگین PachCopy چند بار بصورت متوالی و برای هر خط استفاده کنید .
  * ابتدا کامپوننت را انتخاب کنید سپس به منوی Extensions رفته و PachCopy  را انتخاب کنید
  * سپس خطی که تمایل دارید کامپوننت شما در امتداد آن کپی شود انتخاب کنید
  * حالا در VCB یا همان پنجره نمایشگر اندازه ها فاصله تقریبی کامپوننت ها دیده می شود اندازه مورد نظر خود را وارد کنید و Enter  را بزنید
  2- از پلاگین Weld برای یکپارچه سازی خطوط استفاده کنید ، کاربرد این پلاگین بسیار به دستور join در اتوکد نزدیک است

  برای درک بهتر آموزش پلاگین یک ویدیو آموزشی برای شما آماده کرده ایم که می توانید در ادامه مشاهده کنید

 • پلاگین smart push pull

  آموزش  و دانلود پلاگین smart push pull برای اسکچاپ

  پلاگین ها ، افزونه هایی کوچکی هستند که قابلیت های جدیدی به نرم افزار اسکچاپ اضافه میکنند   آموزش نصب پلاگین ها رو میتونید اینجا ببینید

  پلاگین smart push pull برای اسکچاپ

  برای خیلی از ما تا حالا پیش اومده که با احجامی تو اسکچاپ کار میکردیم که زوایا قائم نداشتن

  اینجور وقتها یک push pull ساده که بتونه راستا صفحات و زاویه بینشون رو حفظ کنه خیلی میتونه کمک کنه

  حالا خبر خوش اینه همچین پلاگینی هست

  plugin smart push pull

  این پلاگین در نگاه اول خیلی ساده بنظر میاد ولی واقعا خیلی مفیده و میتونید کلی تو وقتتون صرفه جویی کنید

  همینجا  دانلود کنید  و فیلم آموزشی پلاگین رو هم ببینید

   دانلود پلاگین smart push pull برای اسکچاپ

   

   

   

 • وی ری 3.4 برای اسکچاپ

  بعد از مدتها بالاخره  امکان استفاده از  نسخه جدید موتور رندر وی ری برای کاربران ایرانی که ادسترسی به نسخه اورجینال را نداشتند فراهم شد ، در ورژن جدیدی که وی ری برای اسکچاپ منتشر نموده است محیط کاربری به کلی تغییر کرده  و شما با پنجره ای روانتر و بسیار کارامد تر روبرو هستید ،

  برای اشنایی بشتر با تغییرات این نسحه به اینجا مراجعه کنید

  پنجره وی ری جدید برای اسکچاپ 3.4

  همچنین V-Ray  برای راحتی کاربران برخی ویژگی های  دسترسی سریع را برای خروجی بهتر آماده سازی کرده است ، در آزمایشی که سایت اسکچاپر با وی ری نسخه جدید انجام داد این نسخه امکان نصب روی ورژن های 15 و 16 و 17 اسکچاپ را دارد و به راحتی کرک می شود در رابطه با کیفیت رندر و سرعت رندرگیری پیشرفت قابل ملاحظه ای در این نسخه به چشم می خورد ، اگر قبلا با وی ری  کار کرده بودید حالا با تحولی جدی در عملکرد رندر ها مواجه می شوید و از نتایج نهایی رضایت بیشتری خواهید داشت ،

  برای دانلود اسکچاپ 2017 اینجا کلیک کنید

  وی ری 3.4 اسکچاپ

  یکی از مشکلات در نسخه های پیشین باگ در شناخت متریال ها بود که بعضی مواقع باعث حذف بخشی از مدلها در هنگام رندرگیری می شد و یا نرم افزار بصورت ناگهانی خارج میشد که V-Ray با تعریف یک دکمه بسیار مفید در پنجره Material Editor با عنوان Purge Unused Materials به سادگی این مشکل را رفع کرده است ،


  ترتیب منو ها تا حدودی تغییر کرده و شما در یک پنجره ثابت به ویژگی های متونع همچون ویرایش نور ها ، پروکسی ها و متریال ها و تنظیمات کلی دسترسی دارید ،
  * به راحتی نوشیدن یک لیوان آب می توانید چمن ، خز ، یا مو بسازید
  * در هنگام رندر از مدل های خود برش تهیه کنید
  و …
  اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این رابطه دارید به “اینجا” مراجعه کنید.

  برای دانلود “V-Ray 3.4 for Sketchup  ” با حجم 390 مگابایت اینجا کلیک کنید 

  راهنمای نصب : 
  1. پس از نصب کامل وی ری فایل vray.dll (در پوشه Medsd یافت میشود) را در مسیر زیر کپی کنید
  2. “C:\Program Files\Chaos Group\V-Ray\V-Ray 3.4 for SketchUp\extension\vrayappsdk\bin”
  برای آموزشکامل مراحل نصب درویدئو زیر رو قابل مشهاده است

  نمونه رندر های گرفته شده با وی ری اسکچاپ

  پلاگین وی ری برای اسکچاپ امکان این را دارد تا شما را به قدرتمند ترین هنرمند دنیای سه بعدی تبدیل کند ، از آنجاییکه اسکچاپ یک نرم افزار جدید در بین دیگر نرم افزار ها محسوب می شود ، هنوز هم افراد زیادی هستند که از ویژگی های اسکچاپ  مطلع نیستند و به اینکه این پلاگین قدرتمند می تواند به بهترین شکل ممکن خروجی های مدنظر ما را تولید کند ایمان ندارند ، پس توصیه می کنم نمونه رندرهای زیر را ببینید و باور کنید که اسکچاپ یک واقعیت است .
  .
  .

 • آموزش ساخت ستون کلاسیک در اسکچاپ

  برای ساخت ستون ها که در طراحی های کلاسیک به عنوان یکی از مهمترین عناصر شکل دهنده فضا شناخته میشوند ، روش های متفاوتی وجود دارد

  در پست به صورت تصویری ، به مراحل ساخت دو مدل مختلف ستون به دو روش متفاوت پرداخته میشود

 • آمورش اسکچاپ

  مدل کردن نرده در اسکچاپ

  در این آموزش شما دوستان روش مدل کردن سریع یک نرده با جزیات زیاد رو میبیند

  در این آموزش از دو پلاگین path copy  و fredo scale استفاده شده که شما میتونید نحوه کار با این پلاگین های فوق العاده کاربردی رو هم مشاهده کنید

X