نرم افزار اسکچاپ بدلیل محیط کاربری آسونی که داره و سرعت عمل بسیار عالی در زمینه مدلسازی سه بعدی
این روزها مخاطب های زیادی رو دور خودش جمع کرده .sketchuper

این نرم افزار در سال ۲۰۰۰ توسط شرکت last software of Bouler با شعار  ۳D For every one ( طراحی شد ) . در همان سال جایزه برگزیده انجمن tradeshow را از آن خود کرد و بخاطر تکنولوژی push/pull در طراحی ، حق اختراع u.s.patent 6,628,279 را دریافت نمود . این اختراع در سال ۲۰۰۰ ثبت و در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه شد .

هدف کلی این شرکت ساخت یک نرم افزار طراحی سه بعدی بود تا بتواند به راحتی امکان تجسم به طرح را ایجاد کرده و همچنین احساس آزادی عمل در کار با دست را با توجه به کامپیوتری بودن برنامه ، از کاربر نگیرد که با راهکارهایی ظریف و ساده این عمل را میسر خواهد ساخت .

این نرم افزار در سال ۲۰۰۶ بمنظور پیشبرد اهداف نرم افزار google earth توسط گوگل خریداری شده و بیش از پیش توسعه یافت تا حدی که بسیاری از شرکت های معتبر معماری همچون skidmor Merril& Owings اعلام کردند که پروژه های خود را با اسکچاپ طراحی خواهند کرد و برای مهندسین خود ، به مقدار نیاز مجوز کاربرد تهیه کردند . این روند از سال ۲۰۰۶ تا کنون ادامه دارد و روز به روز بر تعداد کاربران حرفه ای اسکچاپ افزوده می شود .
کلید موفقیت Sketchup در یادگیری سریع و ساده آن و توانایی انجام کارهای پیچیده در کمترین زمان نسبت به سایر نرم افزارهای سه بعدی است .
فروش اسکچاپ از سوی گوگل یک معامله استراتژیک در راستای استفاده از پیشرفت های ایجاد شده بر روی نرم افزار اسکچاپ توسط شرکت تریمبل است .

این نرم افزار بهترین گزینه برای دانشجویان معماری و شهرسازی و حتی معماران و تولید کنندگان محصولات چوبی ، کابینت و ام دی اف کاران و بویژه طراحان صنعتی است . 
قابلیت های نرم افزار SketchUp :